7:00–7:45 a.m.     Registration and Exhibitor Displays

8:00–9:30 a.m.     Opening

  • Master of Ceremonies: Tami Michaels; Host, Tami Michaels: Inside Out on KOMO Radio
  • Presentation of Colors, Honor Gaurd
  • Welcome by Liz Smith: Washington State Department of Labor and Industries
  • Keynote Speaker Dr. Rita Cameron-Wedding: Professor of Ethnic Studies and Coordinator, Women's Studies Program, Sacramento State University

9:30–10:15 a.m.     Demo the Ceiling

  • Nancy Munro: Executive Manager, MidMountain Contractors, Inc
  • Leanne Guier: Business Development Specialist, UA Plumbers and Pipefitters Local 32
  • Brett Marlo DeSantis: Brett Marlo Design Build
  • Julie Keim: Owern, Compass Courses Maritime Training

10:15–10:30 a.m.   Trail Blazers/Rising Stars

  • Christina Riley: Apprenticeship Coordinator, Northwest Labors-Employees Training Trust, Rising Star
  • Terry Tilton: Pacific NW Regional Council of Carpenters, Train Blazer

10:30–10:45 a.m.   Break/Networking

10:45–11:30 a.m.   Champions in the Brotherhood

  • Lee Newgent: Executive Secretary, WA State Building & Construction Trades Council
  • Sean Bagsby: Alternative Energy Director, IBEW Local 46
  • Mark Martinez: President, WA State Building & Construction Trades Council
  • Jody Robbins: Apprenticeship Program Manager, WA State Department of Labor & Industries

11:30–11:45 a.m.   “EmPower” Talk: Mentorship

  • Kelly Kienleitner: Chief Instructor, EJTC Canada Mentorship Matters

11:45 a.m.–Noon  Trail Blazers/Rising Stars

  • Nicole Peone: Graduate with Honors, Tulalip Tribal Employment Rights Office (TERO) Construction Training Center; Rising Star
  • Melinda Nichols: Retired Carpenter lifelong Advocate, Trail Blazer

12:00–1:00 p.m.      Lunch and Networking

1:00–1:30 p.m.      “EmPower” Talk: Diversity on the Job Site

  • Karen Dove: Executive Director, ANEW
  • Hannah Curtis: Research Coordinator, University of Washington

1:30-2:15 p.m.      Metamorphosis: Women from Traditional to Nontraditional Careers

  • Laura Soma, Senior Project Engineer, GLY
  • Leilanna Barrientes, Apprentice, Operating Engineers 302 (featured in the Construction Center of Excellence apprenticeship video)
  • Christina Reyes: Pacific NW Ironworkers
  • Christine Jacobson, Port Townsend Rigging

2:15-2:30                     Break and Networking

2:302:45 p.m.     “EmPower” Talk: What I have learned over the years.

  • Connie Ashbrook: Executive Director, Oregon Tradeswomen, Inc.

2:45-3:00p.m.     Trail Blazers/Rising Stars

  • Lacey Hall: Operating Engineers, Rising Star
  • Cindy Gaudio, Carpenters, Trail Blazer

3:00–4:00 p.m.     Closing

  • Debbie Page Whitlock, Business Coach for Women

4:00–6:00 p.m.     Closing Reception

 

Download the Conference Agenda